Digitální věk proměnil svět filmu do základů. Smazal rozdíl mezi krátkým filmem a „pouhým“ youtube videem. Mladí lidé dávají přednost online diváctví před návštěvou kina. Free Cinema Films uvádí do českých kin sérii devíti krátkých filmů mladých autorů, kteří se rozhodli „myslet filmově“. Každý z nich začínal od samého počátku: v průběhu jednoho roku se naučili základům filmového řemesla počínaje tvorbou scénáře přes režijní práci až po osvojení kamerové a zvukové techniky. Devět krátkých filmů, které takto vznikly, nabízí Free Cinema Films od března 2018 do českých kin a na festivaly.

Projekce jsou obohaceny o třicetiminutovou přednášku o filmové tvorbě Jak stvořit film?. „Smyslem přednášky je motivovat diváky k vlastní autorské práci. Proto se zaměříme na první kroky, které by měli podniknout na cestě ke krátkému filmu. Řeč bude o filmovém námětu, psaní scénáře a mnoha dalších tématech, která jsou obsažena v přednáškách kurzu Jak stvořit film?“ říká Jiří Forejt, dramaturg Free Cinema Films.

Krátké filmy v distribuci Free Cinema Films znamenají pro začínající autory vstup do filmového světa. Režisérka snímku Ignatia Amara, Tereza Vejvodová, byla přijata na Katedru režie pražské FAMU. Lukáše Janičíka dostal jeho film Márinka na Katedru střihové skladby. Valeria Racmanová získala ocenění na festivalu Mladá kamera za film Okamžik.

Premiéru nejlepších krátkých filmů autorů, kteří za posledních pět let prošli kurzem Jak stvořit film?, pořádá filmově-vzdělávací platforma Free Cinema dne 5. dubna 2018 od 20:00 hod. v Kasárnách Karlín, Prvního pluku 2, v Praze.

Free Cinema Films je nově vznikající distribuční a produkční label, který si klade za cíl podporovat mladé, nezávislé filmaře. „Přinášíme do českých kin pásma krátkých filmů z dílny začínajících filmařů a zaměřujeme se na alternativní formy distribuce. Projekce kombinujeme s přednáškami, debatami a tematickými workshopy,“ říká Jan Touš, produkční Free Cinema Films.

Od září 2018 začne nový ročník kurzů Jak stvořit film?, do nichž se mohou hlásit zájemci všech věkových kategorií. Absolventi předchozích ročníku natočili filmy, které se podařilo dostat do kin a k divákům. Více na www.freecinema.cz.

Zdroj: Free Cinema