Čtvrtý ročník Marienbad Film Festivalu se uskuteční od 28. do 31. srpna a nabídne program se zaměřením na experimentální snímky či světové filmové klasiky prezentované v neobvyklé podobě. V retrospektivní sekci vzpomene na režiséra, herce, výtvarníka a uměleckého šéfa Divadla Na zábradlí Petra Lébla, od jehož smrti letos uplyne dvacet let. „Chceme poukázat na Petra Lébla jako filmaře. Připomeneme jeho televizní díla, reportáže nebo debatní pořady, které vytvořil pro Českou televizi. Taky promítneme záznamy jeho divadelních inscenací,“ říká Lubomír Konečný, umělecký ředitel festivalu.

Zahajovacím filmem festivalu bude Sunset Blvd. (1950) promítaný z 35mm kopie. Nová sekce Extravaganza otevře kulturní prostor vytvořený speciálně pro účely festivalu. Ve workshopově koncipované sekci Forum Marienbad se objeví experimentálně laděné filmy z celého světa vybrané na základě mezinárodní výzvy. „Do čtvrtého ročníku se nám přihlásilo celkem 142 děl ze 32 zemí. Festival tvůrcům poskytuje prezentační prostor, podmínkou je však jejich přítomnost na festivalu,“ prozradila ředitelka festivalu Zuzana Stejskalová.

Současné domácí filmové tvorbě v oblasti experimentu formy a narace bude věnována hlavní sekce festivalu Theatre Electrique a mezinárodní sekce Cinema Excelsior se zaměří na profil a tvorbu vybrané zahraniční osobnosti.

Mariánskolázeňský spolek Švihák spojil opět síly s hudebním magazínem Full Moon a společně se postarají o doprovodný program festivalu. Na Kolonádě Ferdinandova pramene vystoupí Katarzia, Zabelov Group, +-0, Market, Kittchen, Aid Kid, a Isama Zing, filmový program obohatí i přednášky, klipové pořady a workshop elektronické hudby.

Vizuál čtvrtého ročníku festivalu doznal výrazné změny. Postaral se o to přední český grafický designér a typograf Jakub Samek, který se nechal inspirovat snímkem Loni v Marienbadu (1961). Klenot světové kinematografie podnítil i myšlenku založení festivalu.

Festivalová abonmá jsou již v prodeji přes síť GoOut.