Letošní ročník mezinárodního filmového festivalu Ostrava Kamera Oko bude 24. září slavnostně zahájen rumunským filmem La Gomera. Mezi další filmová lákadla z programu patří brazilský film Bacurau, který soutěžil v Cannes, nová komedie Quentina Dupieuxe Le Daim nebo provokativní snímek Alberta Serry Liberté, oceněný v Cannes zvláštní cenou poroty sekce Un Certain Regard.

Domácí krátkometrážní tvorbu budou reprezentovat studentské filmy Cukr, Noc s agamou, Inimical , Čerešně a Nespím. Všechny filmy osobně představí jejich kameramani Stejně tak kameraman Vladimír Smutný v Ostravě uvede Nabarvené ptáče a Denisa Buranová slovenský snímek Ostrým nožom a jejich polský kolega Arkadiusz Tomiak bude s diváky diskutovat o filmu I’m Lying Now.

Jednou z kurátorek letošního ročníku je zpěvačka Monika Omerzu Midriaková známá díky sólovému projektu Leto s Monikou. Ta do programu vybrala trojici starších filmů. Půjde o hraný debut italské režisérky Alice Rohrwacher Corpo Celeste (2011), o mysteriózní thriller Zrození (2004) Jonathana Glazera a poetické španělské drama Victoria Ericeho Duch úlu (1973).

Kompletní filmový i doprovodný program najdete na stránkách festivalu.