1. dubna
Na webu Liberating Cinema, který se věnuje zpřístupňování světového filmového dědictví, byl zveřejněn masterclass s Amosem Gitaiem a workshop o holocaustu ve filmech československé nové vlny.
Před sedmdesáti lety začaly vycházet Cahiers du cinéma.
2. dubna
V Bulharsku znovu otevřela kina.
4. dubna
Kauza překladu básně Amandy Gormanové The Hill We Climb do nizozemštiny vyvolala bouřlivou debatu. K filmu ji v časopise Cicero vztáhnul Mathias Brodkorb: „Vede to k absurdním důsledkům. Masové vrahy budou moct hrát pouze skuteční masoví vrazi, pedofily zase pedofilové a nacisty pouze nacisté.“
3. dubna
V Cinema Scope vyšel kratší text o Woodym a Steině Vasulkových.
6. dubna
Tématem nového čísla on-line časopisu La Fuga jsou „Obrazy, těla, algoritmy“. V dalších rubrikách najdeme např. texty Dorka Zabunyana či Toma Gunninga nebo rozhovor s Pierrem Léonem nejen o filmu Tance smrti, kostlivci a jiné fantazie.
7. dubna
Celovečerní filmy Vadima Kostrova – nejlepšího ruského režiséra současnosti podle kritika Borise Nelepa – se k nám zatím ještě nedostaly. Na síti jsou k vidění jeho starší krátké snímky a rozhovor s ukázkami z tvorby.
9. dubna
„I don’t distinguish between my female and my male colleagues. I think feminists are isolating themselves even more. In Arab society, where women live in ghettos, it can only make things worse. On the contrary, the liberation of women means integrating them into this society of men that rejects them. This doesn’t mean that I’m against information about women, about what they do. The fact remains that men perceive you the way you show yourself!“ Sabzian připravil další „dossier“ – tentokrát o libanonské filmařce Jocelyne Saabové.
16. dubna
Zemřela Mari Törőcsiková.
19. dubna
Web We can’t go home again shromažďuje odkazy na filmy, které jsou volně dostupné on-line. Poslední položky: The Southerner a House on Haunted Hill. Škoda, že tam není samotné We can’t go home again.
20. dubna
Zemřel Monte Hellman.
26. dubna
Platforma Ecstatic Static zpřístupnila on-line knihovnu, kde jsou k dispozici již rozebrané, často raritní knihy o filmu.
28. dubna
LABA – Akademie výtvarných umění v Brescii spustila kurátorský projekt Laboratorio per il cinema d’artista, v němž jsou on-line projekce doplněny o texty, video-eseje a podcasty. První program je zaměřen na 8mm film a nejdeme v něm díla Helgy Fanderlové, Claudia Caldiniho, Saula Levina a Terua Koikeho.
29. dubna
„Kultura“ mazání – dubnová bilance: po Totalfilmu smazal Facebook taky profil distribuční společnosti Artcam. Film a doba dostala jen výstražné upozornění. YouTube zrušil kanál Igora Chauna.
30. dubna
„Homo hygienicus se rodí ve chvíli, kdy humánní způsob života už kvůli hygienickým opatřením nelze vést. Takže už nechodíme na bohoslužby, nestýkáme se s přáteli, nenakupujeme v obchodě, nýbrž přecházíme do on-line ekonomiky, sledujeme seriály na Netflixu a v jistém smyslu se z nás stávají nemateriální, bezkontaktní, izolované bytosti. Tak vzniká obyvatel nové doby, který už své štěstí nehledá v reálném prostoru, ale v digitálu.“ Matthias Burchardt