FaD On-line
Skleněné panenky v kafkovské Praze. Populární žánry v tvorbě Alda Lada
Populární žánry italské kinematografie využili někteří režiséři zejména v období šedesátých a sedmdesátých let jako nástroj ke skrytému rozvíjení témat, prvků i stylistických postupů…
Welcome to Akilandia! Kaurismäki v Karaoke Blues bilancuje a posílá publiku světlo
Proč slavný a svérázný finský režisér tak miluje hrdiny a hrdinky z okraje společnosti? Co jsou nejzásadnější snímky z jeho filmografie od Zločinu a trestu po novinku Karaoke Blues? Jak…
Mýtus totálního filmu v digitální éře
,,Je to mýtus integrálního realismu, znovuvytvoření světa k jeho obrazu. Všechna zdokonalení, která získává kinematografie, mohou ji jenom paradoxně přiblížit k jejím…
Zlatá střední cesta. Rozhovor s Michelem Cimentem
V roce 2010 uspořádal karlovarský festival poctu francouzskému kritikovi Michelu Cimentovi. U této příležitosti vznikl také rozhovor, který vyšel ve Filmu a době 2-3/2010. Michel Ciment v…
Jiřího Trnku mám pod kůží, říká Filip Pošivač v rozhovoru o filmu Tonda, Slávka a kouzelné světlo
Režisér a výtvarník Filip Pošivač letos v listopadu představil rodinný film Tonda, Slávka a kouzelné světlo. Do kin se zároveň chystá další díl Medvědích příběhů, který Pošivač pomohl…
Za Michelem Cimentem
Zemřel Michel Ciment, přední osobnost poválečné filmové kultury. Jeho odkaz připomínáme textem Milana Klepikova, který vyšel u příležitosti karlovarské pocty Cimentovi v roce 2010: V dobách,…
Dokumentární Ji.hlava nabídla obrazy naší doby. Co byly vrcholy festivalu?
Jaké nejlepší filmy nabídla domácí soutěž mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Česká radost? Jaký je vítězný film světové soutěže Opus bonum, chorvatský snímek Loď? Jak se představil…
Zpráva svému budoucímu já. Dokumentární sci-fi esej Poznámky z Eremocénu je vzkaz v láhvi vylovený z moře dat
Dokumentární sci-fi Poznámky z Eremocénu je zasazena do budoucnosti, ve které už člověk nedominuje planetě. Stará se o něj mnohem výkonnější a kvalifikovanější umělá inteligence, jako na…
O ctnosti přesnosti, půvabu nenápadnosti a snesitelné tíži bytí
Coby jmenovkyně slavné literární hrdinky je česká překladatelka Anna Kareninová předmětem mnoha legend a fám. Někteří považují její jméno za pseudonym, jiní se rovnou domnívají, že neexistuje…
Kráva Dáriuše Mehrdžújího: iniciační film íránské nové vlny
Íránskou kinematografii padesátých let charakterizovala především populární zábavní tvorba, jež odpovídala představě národního narativu. Vládou podporované komerční filmy kritika označovala…
Claire Denis: Vyprávím o selhání, ponížení a lásce. Všichni je dobře známe
Francouzská filmařka Claire Denis, autorka filmů jako 35 panáků rumu, Sama v Africe, High Life nebo Dobrá práce, získala zatím nevyšší ocenění pro některý ze svých filmů za novinku Hvězdy…
Těla na konci světa
Skutečnost, že snímky Claire Denisové prozkoumávají praktické možnosti, jak číst texty post-strukturalistické teorie, je dobře známá. S konkrétními pracemi francouzských filozofů se ve…
Splynutí s proměnným časem
56. ročník Mezinárodního filmového festivalu ve švýcarském Locarnu nabídnul kromě tradičně akcentovaných vítězů a poražených také tři výrazné autorské projevy obhajující skutečnost, že nové…
Filmové a herecké kurzy
Chcete natočit autorský film nebo se naučit technikám filmového herectví? Společnost Free Cinema připravila několik podzimních kurzů pro začínající filmaře a filmařky. Jak vidět film? je…
Oppenheimer je příběh svědomí s indexem velkoleposti. Christopher Nolan vypráví o vynálezci atomové bomby.
Oppenheimer a dějiny. Oppenheimer a Barbie. Oppenheimer a ambice urputného a ambiciózního nolanovského hrdiny. Oppenheimer a tragédie svědomí. Ondřej Černý v novém díle podcastu Film a doba…
Pojednání o hlavní soutěži marienbadské
Uprostřed rozpáleného letního moře, syceného horkem přírody i frustrovaných lidských hlav, které svůj vztek házejí na jiné, se nachází ostrůvek naděje. Lázeňská oáza poskytující, kromě…
Poklady z letošního ročníku karlovarského festivalu? Samsara, Brutální vedro, Slow, japonská retrospektiva a další
Japonská retrospektiva režiséra Jasuza Masamury byla na letošním karlovarském festivalu velký objev a úžasné zjevení, říká renomovaná kritička Jessica Kiang v novém díle podcastu Film a doba.…
KVIFF tipy. Na co se těšíme a co doporučujeme z programu karlovarského festivalu?
V pátek 30. června začne 57. ročník karlovarského filmového festivalu. Z programu vybíráme filmy, na které se těšíme, i ty, které už dokážeme doporučit na základě zhlédnutí. Jsou ze…
KRUTOST: Hannibal
Interpretovať práve hororový seriál o kanibalistickom sériovom vrahovi cez teóriu masochizmu sa môže zdať na prvý pohľad trochu sporné. Táto video esej sa však ponára hlboko do vzťahu…
Snažím se o nalezení synergie mezi filmem a hudbou. Rozhovor s Martinem Klusákem
Martin Klusák (1987) je český hudební skladatel, intermediální umělec a sound designer. Ve své autorské tvorbě se zabývá propojením hudby a obrazu, hudby a prostoru, hudby a filmu a bořením…
KRUTOST: Funny Games
Je to film, nebo realita? Jaký je mezi nimi rozdíl a dokážeme jej rozlišit? Audiovizuální esej Funny Games World Edition svým názvem odkazuje na film Michaela Hanekeho Funny Games (1997) a…
Festival de Cannes. Justine Triet, Jonathan Glazer, Aki Kaurismäki, Nuri Bilge Ceylan… Anatomie vítězů a trendů festivalu
Jaký byl 76. ročník canneského filmového festivalu? Které filmy uvidíme v českých kinech? Probíráme vítězné filmy Anatomie pádu, Zóna zájmu, Padlé listy, ale také novinky Wima Wenderse, Nuriho…
PERFORMANCE: Portrét ženy v slzách
Portrét ženy v slzách predstavuje štúdiu plačúcej herečky Léy Seydoux v úlohe hviezdnej televíznej reportérky France de Meurs vo filme režiséra Bruna Dumonta France (2021). Základom eseje je…
Mluvím, mluvíš, mluvíme o Evropě na Crossing Europe
Šest intenzivních dní plných Evropy ve filmech z celé Evropy – to byl mezinárodní filmový festival Crossing Europe, jehož jubilejní dvacátý ročník proběhl ve dnech 26. 4. až 1. 5. 2023…
Západoněmecká cesta na Východ
Na přelomu letošního dubna a května se v německém Wiesbadenu uskutečnil 23. ročník festivalu GoEast – přehlídky filmů střední a východní Evropy. Jak pravil lakonicky Radu Jude, toho času na…
Electra je mozaika traumat, paměti, fantazie a reality. Daria Kashcheeva o svém půlhodinovém velkofilmu
Smršť vizuálních nápadů a tematických rovin rozvíjejících téma Elektřina komplexu. To je Electra od režisérky a animátorky Darii Kashcheevy, jeden ze dvou filmů, které budou Česko…
PERFORMANCE: Divine Horror
Věty „We’re all beautiful! Can’t you see?“ (Jsme krásné! Copak to nevidíš?) zpívá v refrénu jedné ze svých popových písní americká drag queen Divine, a to i přesto, že se v podivné místnosti…
Obraty k realitě v pozdních filmech Rjúsukeho Hamagučiho
V umělecké kinematografii nalezneme různorodé přístupy k vyjádření tajemství přítomného okamžiku či rozumem neuchopitelné mystiky. Filmaři jako Robert Bresson, Jasudžiró Ozu nebo Šarūnas…
HVĚZDY: Zendaya
Od dětské hvězdičky na Disney Channel až po celosvětovou filmovou i módní star – jakým způsobem se Zendaye Coleman podařilo přetvořit svůj hvězdný obraz z dětských dob směrem k vyspělému a…
HVĚZDY: Musidora: Kdo? Co? Kdy? Kde?
Musidora, vlastním jménem Jeanne Roques, je považována za jednu z prvních hvězd francouzského němého filmu. Svou rolí Irmy Vep v seriálu Les Vampires (1915–1916) až do dnešních dní…
Vítězka festivalu Jeden svět o filmu Apolonia, Apolonia a proměně světa po #metoo
Dánská režisérka Lea Glob vyhrála s filmem Apolonia, Apolonia hlavní cenu na festivalu lidskoprávních dokumentárních filmů Jeden svět. Její snímek je portrétem umělkyně Apolonie Sokol a její…
Chodili jsme po horách, točili a točili. Rozhovor s Viktorem Kunou
Viktor Kuna je vášnivý dobrodruh, cestovatel a milovník hor. Bývalý mezinárodně úspěšný houslový virtuóz v minulosti působil ve Vídni, sólově vystupoval v Evropě i USA a natočil několik…
Anna Kareninová, nalezena tím, koho hledá. S Petrem Michalem o jeho debutu
Režisér Petr Michal debutoval působivým dokumentárním filmem Je nalezena tím, koho hledá. Právě ho promítají vybraná česká kina a autora můžeme díky tomuto počinu označit za jeden z objevů…
Pět krátkých záznamů z berlínského deníčku 2023
1 Starých filmů zhlédnuto skoro tolik, co nových, asi jedenáct. Objevování? Nejčastěji bohužel jen poctivá (mám to ale stále ještě zapotřebí?) obhlídka dosud nenavštívených míst na mapě…
MEDIÁLNÍ ZÁŽITKY Z DĚTSTVÍ: Teletext revival
Co to vlastně znamená, když médium zanikne? Tuto otázku pokládáme v úvodu audiovizuální eseje nejen diváctvu, ale také třem různým rozhraním – dnešnímu digitálnímu, televiznímu a…
Literární domovy Wernera Herzoga
Werner Herzog (* 5. září 1942) si i přes prodlužující se intervaly mezi hranými filmy posledních dvou dekád udržuje režisérskou formu na poli dokumentu, jemuž se průběžně věnuje od svých…
MEDIÁLNÍ ZÁŽITKY Z DĚTSTVÍ: Klaun, strom a stíny
Dětský pokoj byl plný hraček – domeček pro panenky, hasičské auto, houpací koník. Ale stačí jen jedno mrknutí, během nějž slunce zapadne, barvy vyblednou, dům se zahalí do mlhy, z rodinného…
Berlinale. Restart uvědomělého festivalu v době polykrize?
Berlínský filmový festival se po třech covidem více či méně poznamenaných letech konal naplno. Umělecký ředitel Carlo Chatrian mluvil přímo o restartu. Jaké filmy zazářily a jaké iritovaly…
Budovatel šťastných zítřků Antonín Kachlík
V roce 1964 v listopadovém a prosincovém čísle otiskl měsíčník Film a doba čtyřicítku stručných profilů lidí, které zařadil do československé nové vlny, právě získávající světové renomé.…
Filmy, festivaly a planeta. Jak český filmový průmysl přemýšlí o globální klimatické krizi?
Ohleduplnost vůči planetě tváří v tvář klimatické krizi? Občas to jde s českým filmovým průmyslem dohromady, občas vůbec. 33. díl podcastu Film a doba jsme složili z informací a…
Jonas Mekas – přítomnost filmového okamžiku
„V době velkých, spektakulárních filmů se stamilionovými rozpočty chci mluvit za malé, neviditelné činy lidského ducha, tak jemné, že zhynou, jakmile se dostanou do záře reflektorů. Chci…
Hlynur Pálmason o tajemství režie, Islandu a Zapomenuté zemi
Přinášíme interview s islandským režisérem Hlynurem Pálmasonem, autorem Zapomenuté země, jednoho z nejlepších filmů uplynulého roku v anketě našeho časopisu. Pálmasonův nejnovější snímek…
Nejlepší filmy roku 2022
Ulrich Seidl, David Bowie, Lukas Dhont nebo Riley Keough, ale také Václav Kadrnka, Vojtěch Mašek nebo Petr Václav. To jsou některá ze jmen, která se objevují v nové epizodě podcastu. Věnujeme…
Nejlepší filmy 2022
1. Arvéd (r. Vojtěch Mašek) 2. BANGER. (r. Adam Sedlák) KaprKód (r. Lucie Králová) Lékořicová pizza (r. Paul Thomas Anderson) Trojúhelník smutku (r. Ruben Östlund) Zapomenutá země (r. Hlynur…
SMRT FILMU: Stárnutí matérie
Skrze otázku „Proč chceme natáčet domácí videa?“ se audiovizuální esej Stárnutí matérie dostává ke strachu ze stáří a smrti. Známky stárnutí na lidském těle upozorňují na fakt, že tělo je na…
Andersonova slunná poklona nekonvenčnosti
Slunná Kalifornie, konkrétně údolí San Fernando u Los Angeles. Sedmdesátá léta minulého století, dva mladí lidé. A spíše rozmanité osobní příběhy z okraje Hollywoodu než jeden velký,…
Hongkongský film tváří v tvář nejistotě
Co všechno můžou a nemůžou hongkongští filmaři svobodně zobrazit? Jak se kinematografie proslavená akčními snímky proměňuje? A jak existuje ve vztahu k nedemokratické Číně? 30. díl podcastu…
Skrytý smysl novomanželské snídaně
Komorní film Adam, který soutěžil v roce 2019 na festivalu v Cannes v sekci Un certain regard, je debutem marocké režisérky Maryam Touzaniové. Vychází z její vlastní…
SMRT FILMU: Rušivá krása
Audiovizuální esej Rušivá krása (Beauty in the Disturbance) se zaměřuje na schopnost filmové materiality přetvářet zažité vnímání znepokojujících či explicitních vizuálních forem. Snahou eseje…
Web o filmové výchově
Portál filmvychova.cz, který provozuje Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu, shromažďuje a sdílí veškeré podstatné informace o oblasti filmové a audiovizuální výchovy v České…
Festival Filmasia se zaměří na Hongkong
Putovní filmový program Making Waves – Navigators of Hong Kong Cinema bude středobodem 18. ročníku festivalu asijských filmů Filmasia. Program oslavuje 25. výročí zřízení Zvláštní…
Lars von Trier speciál. Obsese, krajní zkušenosti a nebezpečné fascinace v díle slavného a kontroverzního autora
Čeští diváci mají právě možnost vidět na KVIFF.TV novou, závěrečnou řadu seriálu Království, který nás zavádí do titulní kodaňské nemocnice a tamějšího bizarního až absurdního dění. Kina…
OBRAZ VS TEXT: Ovoce a sbíječky
Základem této z ovoce sbité audiovizuální eseje je myšlenka: Tam, kde končí film, začíná realita? Naše idea byla taková: Kolik může mít film rovin, kolik obsahuje realit? Kde leží hranice…
O grafickém komentáři ke stavu českého filmového plakátu
Prvního listopadu proběhl v kině Ponrepo křest knihy Reflexe českého filmového plakátu. Komponovaný večer spojený s prezentací nově vydaného počinu grafického designéra Bohdana Heblíka, který…
OBRAZ VS TEXT: Laura Mulvey na prázdninách v Římě
Je možné zakomponovat do audiovizuální eseje psaný text tak, aby se stal plnohodnotným výrazovým prostředkem, který komunikuje s obrazy a zvuky jako rovný s rovným? Laura Mulvey na…
Bilance Ji.hlavy 2022. Vítězové KaprKód a 07:15 – Kos, Česká radost, klíčové filmy, debaty a témata
Jaký byl 26. ročník festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě? Jeho fyzická část se odehrála od 25. do 30. října 2022 a festival pokračuje s výběrem z programu další dva týdny on-line.…
Návrat skandinávské klasiky
Ve Skandinávii, zvláště pak v Dánsku a Švédsku, se již kolem roku 1913 rozvinula filmová tvorba, samozřejmě „němá“, promyšleně těžící jak z podmanivých přírodních scenérií, které…
O potratu, intimitě a politice ve filmu Událost. Rozhovor s režisérkou Audrey Diwanovou
Film a doba podcast přináší rozhovor s Audrey Diwanovou, režisérkou filmu Událost. Interview o intenzivním potratovém dramatu, které získalo Zlatého lva na festivalu v Benátkách, doprovázíme…
Synekdocha reality: filmy Václava Kadrnky
Václav Kadrnka patří mezi nevýraznější české režiséry současnosti. Jeho specifický rukopis nemá na domácí filmové scéně obdoby, mluví univerzální řečí spirituálního filmu, jeho snímky se…
Nové trendy TV seriálů na obzoru. Je scandi noir mrtvý? Ohlédnutí za festivalem Serial Killer
Co byl nejlepší titul letošního ročníku seriálového festivalu Serial Killer? Jaké jsou nejvýraznější trendy v severské televizní tvorbě, která dominuje Evropě? Střídají černé komedie žánr…
Příběh(y) filmu. O filmu a dějinách
Řeč, kterou Jean-Luc Godard pronesl při udělení Adornovy ceny ve Frankfurtu nad Mohanem 17. září 1995. Slova, jež budou následovat, zazněla již před několika lety v rozhovoru s panem Sergem…
Odepřený obraz-pohyb: Kniha obrazu jako syndrom erroru
Střet s filmy Jeana-Luca Godarda, především s těmi z období po roce 1968 až do současnosti, diváky velmi snadno naplňuje pocity frustrace, neuspokojení, zmatení, či dokonce…
Adieu au Langage, Goodbye to Arthouse aneb Co dělat, když Mommy vítězí
1. Sbohem, to zní vždycky nejdřív strašně smutně, nezdá se ti? „Mlč, umíráčku, mlč, ten smutek já už znám…” Proč někdo dává sbohem jazyku? A je to definitivní sbohem? „…a kdybychom si…
GODARD FOREVER!
(…) Senzací byl ale letos jiný film, jehož tvůrce Jean-Luc Godard, nejstarší ze všech účastníků soutěže, se stal nekorunovaným králem festivalu. Film Adieu au langage (Sbohem jazyku) neměl…
For Ever Mozart (Mozart navždy a pro každého)
Vyznáte se v srdci žen, Perdicane?… Poznal jste, že skutečné změní i stůj názor, když občas něco jiného říkají? Často ovšem musíme hrát určitou úlohu a často lhát. Jsem upřímná, jak vidíte,…
Godardův génius
Vedle Alaina Resnaise je Jean-Luc Godard v mezinárodním měřítku pravděpodobně nejznámějším francouzským režisérem. Ostatně i v samotné Francii vyvolává vášnivé diskuse. Nedávno publikoval…
Unáší mě východní proud. Martin Kuba o filmu Vinland, Ukrajině a pocitu cizince
V Česku je nyní k vidění kolekce FAMU v kině 03. Obsahuje pět filmů z nejvýznamnější české filmové školy. Mezi nimi Vinland, příběh o vykořisťovaných východoevropských dělnících, kteří jsou…
V leopardí kůži
Letošnímu 75. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Locarnu dominovala celá řada hodnotných filmů, které měly na svědomí ženské autorky. Nechyběly ani české a slovenské zástupkyně.…
Rané filmy Takahika Iimury
Hnutí nového filmu, které zachvátilo japonskou kulturu šedesátých let, nebylo omezeno výhradně na narativní film. Jeho součástí byli i avantgardní filmaři působící samostatně či sdružující se…
Prague Spring Film Award 2022
Třetí ročník Prague Spring Film Award (o její profilaci a genezi jsme psali před rokem zde), souznějící s Cenou samozvanců, od roku 2001 aka Cenou Andreje Stankoviče, vyhlásil…
Filmy Michaely Pavlátové
Výtvarnice, režisérka, animátorka a v neposlední řadě vedoucí Katedry animované tvorby na FAMU Michaela Pavlátová je bezpochyby jednou z nejvýraznějších osobností české i světové animace,…
Vrcholy, slabiny, perspektivy. Hodnotíme 56. karlovarský filmový festival
Jaký je vítězný film karlovarského festivalu Nadějné léto? Jak dopadl první ročník soutěžní sekce Proxima? Směřuje hlavní soutěž našeho nejvýznamnějšího festivalu k divácky vděčnějším filmům?…
Ruská schizofrenie podle Vitalije Manského
Leitmotivem tvorby ukrajinského dokumentaristy Vitalije Manského je svoboda. Filmař, jehož retrospektivu uvedl pětadvacátý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, pátrá…
Co nepřehlédnout na letošním festivalu ve Varech
Jan Křipač a Štěpánka Ištvánková společně s Pavlem Sladkým nabízejí v novém díle podcastu Film a doba zásobu tipů z programu letošního karlovarského filmového festivalu. Jonás Trueba,…
NOSTALGIE: Cítit dotek z dálky
„Čím více je náš svět vykládán v obrazech, tím více toho zůstává nevyjádřeno,“ píše filmová teoretička Laura U. Marks v eseji „Video Haptics and Erotics“, kde promýšlí tzv. haptický obraz. Ten…
Hamagučiho zpráva otřesenému světu
Loňský rok se na festivalovém okruhu odehrál průlom japonského tvůrce Rjúsuke Hamagučiho mezi světovou elitu. Nejdřív za svůj film Kolo štěstí a fantazie (Guzen to sozo ) získal Velkou cenu…
NOSTALGIE: Zrcadla digitálních krajin
Snímek Decasia: The State of Decay (2002) Billa Morrisona sestává z archivních záběrů na poškozeném nitrátovém materiálu. Jak se ovšem naše vnímání těchto obrazů-ruin proměňuje, když je…
Fragmenty soukromého mýtu
Někteří tvůrci oceňují na filmovém umění především specifickou práci s časem a jeho prožitkem. Nejde mnohdy jen o to, jakým způsobem je čas ve filmu zachycen, ale spíše o to, jaké…
Festival de Cannes. Ruben Östlund, Claire Denisová, David Cronenberg a další
Co byly nejzásadnější snímky 75. ročníku festivalu v Cannes? Proč na většině z nich nepanovala velká shoda? Přinášíme diskusi o vítězných filmech, očekávání změn, ale také o snímcích jako…
FEMINISMUS: Venuše v digitálním kožichu
Gaylyn Studlar ve své studii „Masochism and the Perverse Pleasures of the Cinema“ představuje alternativní model divácké teorie, která přetváří ideu dominantního mužského pohledu při sledování…