FaD On-line
Anna Kareninová, nalezena tím, koho hledá. S Petrem Michalem o jeho debutu
Režisér Petr Michal debutoval působivým dokumentárním filmem Je nalezena tím, koho hledá. Právě ho promítají vybraná česká kina a autora můžeme díky tomuto počinu označit za jeden z objevů…
Pět krátkých záznamů z berlínského deníčku 2023
1 Starých filmů zhlédnuto skoro tolik, co nových, asi jedenáct. Objevování? Nejčastěji bohužel jen poctivá (mám to ale stále ještě zapotřebí?) obhlídka dosud nenavštívených míst na mapě…
MEDIÁLNÍ ZÁŽITKY Z DĚTSTVÍ: Teletext revival
Co to vlastně znamená, když médium zanikne? Tuto otázku pokládáme v úvodu audiovizuální eseje nejen diváctvu, ale také třem různým rozhraním – dnešnímu digitálnímu, televiznímu a…
Literární domovy Wernera Herzoga
Werner Herzog (* 5. září 1942) si i přes prodlužující se intervaly mezi hranými filmy posledních dvou dekád udržuje režisérskou formu na poli dokumentu, jemuž se průběžně věnuje od svých…
MEDIÁLNÍ ZÁŽITKY Z DĚTSTVÍ: Klaun, strom a stíny
Dětský pokoj byl plný hraček – domeček pro panenky, hasičské auto, houpací koník. Ale stačí jen jedno mrknutí, během nějž slunce zapadne, barvy vyblednou, dům se zahalí do mlhy, z rodinného…
Berlinale. Restart uvědomělého festivalu v době polykrize?
Berlínský filmový festival se po třech covidem více či méně poznamenaných letech konal naplno. Umělecký ředitel Carlo Chatrian mluvil přímo o restartu. Jaké filmy zazářily a jaké iritovaly…
Budovatel šťastných zítřků Antonín Kachlík
V roce 1964 v listopadovém a prosincovém čísle otiskl měsíčník Film a doba čtyřicítku stručných profilů lidí, které zařadil do československé nové vlny, právě získávající světové renomé.…
Filmy, festivaly a planeta. Jak český filmový průmysl přemýšlí o globální klimatické krizi?
Ohleduplnost vůči planetě tváří v tvář klimatické krizi? Občas to jde s českým filmovým průmyslem dohromady, občas vůbec. 33. díl podcastu Film a doba jsme složili z informací a…
Jonas Mekas – přítomnost filmového okamžiku
„V době velkých, spektakulárních filmů se stamilionovými rozpočty chci mluvit za malé, neviditelné činy lidského ducha, tak jemné, že zhynou, jakmile se dostanou do záře reflektorů. Chci…
Hlynur Pálmason o tajemství režie, Islandu a Zapomenuté zemi
Přinášíme interview s islandským režisérem Hlynurem Pálmasonem, autorem Zapomenuté země, jednoho z nejlepších filmů uplynulého roku v anketě našeho časopisu. Pálmasonův nejnovější snímek…
Nejlepší filmy roku 2022
Ulrich Seidl, David Bowie, Lukas Dhont nebo Riley Keough, ale také Václav Kadrnka, Vojtěch Mašek nebo Petr Václav. To jsou některá ze jmen, která se objevují v nové epizodě podcastu. Věnujeme…
Nejlepší filmy 2022
1. Arvéd (r. Vojtěch Mašek) 2. BANGER. (r. Adam Sedlák) KaprKód (r. Lucie Králová) Lékořicová pizza (r. Paul Thomas Anderson) Trojúhelník smutku (r. Ruben Östlund) Zapomenutá země (r. Hlynur…
SMRT FILMU: Stárnutí matérie
Skrze otázku „Proč chceme natáčet domácí videa?“ se audiovizuální esej Stárnutí matérie dostává ke strachu ze stáří a smrti. Známky stárnutí na lidském těle upozorňují na fakt, že tělo je na…
Andersonova slunná poklona nekonvenčnosti
Slunná Kalifornie, konkrétně údolí San Fernando u Los Angeles. Sedmdesátá léta minulého století, dva mladí lidé. A spíše rozmanité osobní příběhy z okraje Hollywoodu než jeden velký,…
Hongkongský film tváří v tvář nejistotě
Co všechno můžou a nemůžou hongkongští filmaři svobodně zobrazit? Jak se kinematografie proslavená akčními snímky proměňuje? A jak existuje ve vztahu k nedemokratické Číně? 30. díl podcastu…
Skrytý smysl novomanželské snídaně
Komorní film Adam, který soutěžil v roce 2019 na festivalu v Cannes v sekci Un certain regard, je debutem marocké režisérky Maryam Touzaniové. Vychází z její vlastní…
SMRT FILMU: Rušivá krása
Audiovizuální esej Rušivá krása (Beauty in the Disturbance) se zaměřuje na schopnost filmové materiality přetvářet zažité vnímání znepokojujících či explicitních vizuálních forem. Snahou eseje…
Web o filmové výchově
Portál filmvychova.cz, který provozuje Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu, shromažďuje a sdílí veškeré podstatné informace o oblasti filmové a audiovizuální výchovy v České…
Festival Filmasia se zaměří na Hongkong
Putovní filmový program Making Waves – Navigators of Hong Kong Cinema bude středobodem 18. ročníku festivalu asijských filmů Filmasia. Program oslavuje 25. výročí zřízení Zvláštní…
Lars von Trier speciál. Obsese, krajní zkušenosti a nebezpečné fascinace v díle slavného a kontroverzního autora
Čeští diváci mají právě možnost vidět na KVIFF.TV novou, závěrečnou řadu seriálu Království, který nás zavádí do titulní kodaňské nemocnice a tamějšího bizarního až absurdního dění. Kina…
OBRAZ VS TEXT: Ovoce a sbíječky
Základem této z ovoce sbité audiovizuální eseje je myšlenka: Tam, kde končí film, začíná realita? Naše idea byla taková: Kolik může mít film rovin, kolik obsahuje realit? Kde leží hranice…
O grafickém komentáři ke stavu českého filmového plakátu
Prvního listopadu proběhl v kině Ponrepo křest knihy Reflexe českého filmového plakátu. Komponovaný večer spojený s prezentací nově vydaného počinu grafického designéra Bohdana Heblíka, který…
OBRAZ VS TEXT: Laura Mulvey na prázdninách v Římě
Je možné zakomponovat do audiovizuální eseje psaný text tak, aby se stal plnohodnotným výrazovým prostředkem, který komunikuje s obrazy a zvuky jako rovný s rovným? Laura Mulvey na…
Bilance Ji.hlavy 2022. Vítězové KaprKód a 07:15 – Kos, Česká radost, klíčové filmy, debaty a témata
Jaký byl 26. ročník festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě? Jeho fyzická část se odehrála od 25. do 30. října 2022 a festival pokračuje s výběrem z programu další dva týdny on-line.…
Návrat skandinávské klasiky
Ve Skandinávii, zvláště pak v Dánsku a Švédsku, se již kolem roku 1913 rozvinula filmová tvorba, samozřejmě „němá“, promyšleně těžící jak z podmanivých přírodních scenérií, které…
O potratu, intimitě a politice ve filmu Událost. Rozhovor s režisérkou Audrey Diwanovou
Film a doba podcast přináší rozhovor s Audrey Diwanovou, režisérkou filmu Událost. Interview o intenzivním potratovém dramatu, které získalo Zlatého lva na festivalu v Benátkách, doprovázíme…
Synekdocha reality: filmy Václava Kadrnky
Václav Kadrnka patří mezi nevýraznější české režiséry současnosti. Jeho specifický rukopis nemá na domácí filmové scéně obdoby, mluví univerzální řečí spirituálního filmu, jeho snímky se…
Nové trendy TV seriálů na obzoru. Je scandi noir mrtvý? Ohlédnutí za festivalem Serial Killer
Co byl nejlepší titul letošního ročníku seriálového festivalu Serial Killer? Jaké jsou nejvýraznější trendy v severské televizní tvorbě, která dominuje Evropě? Střídají černé komedie žánr…
Příběh(y) filmu. O filmu a dějinách
Řeč, kterou Jean-Luc Godard pronesl při udělení Adornovy ceny ve Frankfurtu nad Mohanem 17. září 1995. Slova, jež budou následovat, zazněla již před několika lety v rozhovoru s panem Sergem…
Odepřený obraz-pohyb: Kniha obrazu jako syndrom erroru
Střet s filmy Jeana-Luca Godarda, především s těmi z období po roce 1968 až do současnosti, diváky velmi snadno naplňuje pocity frustrace, neuspokojení, zmatení, či dokonce…
Adieu au Langage, Goodbye to Arthouse aneb Co dělat, když Mommy vítězí
1. Sbohem, to zní vždycky nejdřív strašně smutně, nezdá se ti? „Mlč, umíráčku, mlč, ten smutek já už znám…” Proč někdo dává sbohem jazyku? A je to definitivní sbohem? „…a kdybychom si…
GODARD FOREVER!
(…) Senzací byl ale letos jiný film, jehož tvůrce Jean-Luc Godard, nejstarší ze všech účastníků soutěže, se stal nekorunovaným králem festivalu. Film Adieu au langage (Sbohem jazyku) neměl…
For Ever Mozart (Mozart navždy a pro každého)
Vyznáte se v srdci žen, Perdicane?… Poznal jste, že skutečné změní i stůj názor, když občas něco jiného říkají? Často ovšem musíme hrát určitou úlohu a často lhát. Jsem upřímná, jak vidíte,…
Godardův génius
Vedle Alaina Resnaise je Jean-Luc Godard v mezinárodním měřítku pravděpodobně nejznámějším francouzským režisérem. Ostatně i v samotné Francii vyvolává vášnivé diskuse. Nedávno publikoval…
Unáší mě východní proud. Martin Kuba o filmu Vinland, Ukrajině a pocitu cizince
V Česku je nyní k vidění kolekce FAMU v kině 03. Obsahuje pět filmů z nejvýznamnější české filmové školy. Mezi nimi Vinland, příběh o vykořisťovaných východoevropských dělnících, kteří jsou…
V leopardí kůži
Letošnímu 75. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Locarnu dominovala celá řada hodnotných filmů, které měly na svědomí ženské autorky. Nechyběly ani české a slovenské zástupkyně.…
Rané filmy Takahika Iimury
Hnutí nového filmu, které zachvátilo japonskou kulturu šedesátých let, nebylo omezeno výhradně na narativní film. Jeho součástí byli i avantgardní filmaři působící samostatně či sdružující se…
Prague Spring Film Award 2022
Třetí ročník Prague Spring Film Award (o její profilaci a genezi jsme psali před rokem zde), souznějící s Cenou samozvanců, od roku 2001 aka Cenou Andreje Stankoviče, vyhlásil…
Filmy Michaely Pavlátové
Výtvarnice, režisérka, animátorka a v neposlední řadě vedoucí Katedry animované tvorby na FAMU Michaela Pavlátová je bezpochyby jednou z nejvýraznějších osobností české i světové animace,…
Vrcholy, slabiny, perspektivy. Hodnotíme 56. karlovarský filmový festival
Jaký je vítězný film karlovarského festivalu Nadějné léto? Jak dopadl první ročník soutěžní sekce Proxima? Směřuje hlavní soutěž našeho nejvýznamnějšího festivalu k divácky vděčnějším filmům?…
Ruská schizofrenie podle Vitalije Manského
Leitmotivem tvorby ukrajinského dokumentaristy Vitalije Manského je svoboda. Filmař, jehož retrospektivu uvedl pětadvacátý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, pátrá…
Co nepřehlédnout na letošním festivalu ve Varech
Jan Křipač a Štěpánka Ištvánková společně s Pavlem Sladkým nabízejí v novém díle podcastu Film a doba zásobu tipů z programu letošního karlovarského filmového festivalu. Jonás Trueba,…
NOSTALGIE: Cítit dotek z dálky
„Čím více je náš svět vykládán v obrazech, tím více toho zůstává nevyjádřeno,“ píše filmová teoretička Laura U. Marks v eseji „Video Haptics and Erotics“, kde promýšlí tzv. haptický obraz. Ten…
Hamagučiho zpráva otřesenému světu
Loňský rok se na festivalovém okruhu odehrál průlom japonského tvůrce Rjúsuke Hamagučiho mezi světovou elitu. Nejdřív za svůj film Kolo štěstí a fantazie (Guzen to sozo ) získal Velkou cenu…
NOSTALGIE: Zrcadla digitálních krajin
Snímek Decasia: The State of Decay (2002) Billa Morrisona sestává z archivních záběrů na poškozeném nitrátovém materiálu. Jak se ovšem naše vnímání těchto obrazů-ruin proměňuje, když je…
Fragmenty soukromého mýtu
Někteří tvůrci oceňují na filmovém umění především specifickou práci s časem a jeho prožitkem. Nejde mnohdy jen o to, jakým způsobem je čas ve filmu zachycen, ale spíše o to, jaké…
Festival de Cannes. Ruben Östlund, Claire Denisová, David Cronenberg a další
Co byly nejzásadnější snímky 75. ročníku festivalu v Cannes? Proč na většině z nich nepanovala velká shoda? Přinášíme diskusi o vítězných filmech, očekávání změn, ale také o snímcích jako…
FEMINISMUS: Venuše v digitálním kožichu
Gaylyn Studlar ve své studii „Masochism and the Perverse Pleasures of the Cinema“ představuje alternativní model divácké teorie, která přetváří ideu dominantního mužského pohledu při sledování…
Anatomie smutku
Íránský film každým rokem stvrzuje svoje pozice nejenom na světových filmových festivalech, ale i v naší distribuci. Po vítězi MFF Berlinale Není zla mezi námi (Šejtán vodžúd…
Zemřel Stanislav Ulver
V sobotu 14. května zemřel filmový teoretik, publicista, pedagog a bývalý šéfredaktor Filmu a doby Stanislav Ulver. Ve Filmu a době začal publikovat počátkem osmdesátých let zejména texty o…
FEMINISMUS: Praxe břichomluvce v Kamenném mostu
Video-esej vychází z dobové veřejné polemiky na téma chcípáctví v českém filmu devadesátých let. Antonín Tesař v článku „Mrtvej brouk mezi žánry“ definuje chcípácké filmy jako „narcistní…
Šikana a válka na Crossing Europe v Linci
„Připravili jsme se na pandemii, ale ne na válku“, říká dvojice nových festivalových ředitelek mezinárodního filmového festivalu Crossing Europe (27. 4. – 2. 5. 2022) v rakouském…
Nové talenty z FAMU
Režisér Lun Sevnik se učí od Michaela Hanekeho a Rubena Östlunda a natáčí filmy o nepříjemných situacích. Eliška Kováříková s Adamem Struhalou natočili malý velkofilm, stylizovaný a hravý…
DIGITÁLNÍ TARKOVSKIJ: StalkerStalkerStalkerStalker
Vědecko-fantastický filozofický film Andreje Tarkovského Stalker (1979) dokáže i po více než čtyřiceti letech proměňovat naše představy o tom, co filmové médium dokáže. Audiovizuální esej…
TBH a Podezření. Kam se ubírají české televizní seriály?
Jak se v Česku vyvíjí role showrunnera jako člověka, který má hlavní díl kontroly nad televizním dílem? Jak tvůrci dvou nových výrazných počinů s autorskými ambicemi vycházeli ze skutečných…
Z berlínského deníčku 2022: Gregor & Gregor superstars
Rok co rok, vždy na počátku července v Karlových Varech, přebíhali několikrát za den z jednoho kinosálu Thermalu do druhého. Ulrich Gregor, nejrespektovanější německý filmový historik, a jeho…
DIGITÁLNÍ TARKOVSKIJ: Hořící pohled
Hořící pohled (A Burning Sight) se pozastavuje nad momentem z Tarkovského Zrcadla (1975), kdy rodina tiše pozoruje stodolu v plamenech. Výjev se stává ztvárněním imerzivní divácké situace,…
Japonská animace ztratila smysl pro abstraktno. Rozhovor s Mamoru Hosodou
Jeden z mistrů japonské animace Mamoru Hosoda režíroval od svého průlomového snímku Dívka, která proskočila časem (2006) dalších pět animovaných dobrodružství. V tom posledním Belle se filmař…
HANEKE: Poškodené hodnoty
Audiovizuálna esej Poškodené hodnoty (Damaged Values) si dáva za cieľ upozorniť na faktory nebezpečenstva a zla, ktoré sú vo filme Funny Games (1997) režiséra Michaela Hanekeho nepretržite…
Za Evou Zaoralovou
Requiescat in pace. 10. března 2022 zemřela v 89 letech filmová kritička, umělecká ředitelka karlovarského filmového festivalu, překladatelka a v neposlední řadě dlouholetá redaktorka a…
Bratrovražedné válčení na Donbase
Česká televize přichystala do vysílání válečné drama Donbas (2018). Tento důležitý počin Sergeje Loznici, autora mnoha ceněných dokumentů i hraných děl (ČT uvedla např. působivé střihové…
HANEKE: La piediste
Minimalistická audiovizuální esej La piediste vyobrazuje útržky ze scén filmu Michaela Hanekeho Pianistka (La pianiste, 2001) s tím, že hlavní roli zde po vzoru slovní hříčky s názvem…
Zemřela Eva Zaoralová
Ve čtvrtek 10. března večer zemřela naše šéfredaktorka, paní Eva Zaoralová. Ve Filmu a době působila od šedesátých let, nejprve jako přispěvatelka a od roku 1968 jako stálá redaktorka. V dubnu…
72. Berlinale – chladný festival bojující o pozornost
Jakkoliv sám berlínský festival vyhlásil svůj 72. ročník za úspěšný, s tím, že se na něm prodalo 156 tisíc lístků do kina a přijelo 1 400 novinářů z 65 zemí, letošní Berlinale…
Méně filmů, víc QR kódů. Rozporuplná bilance Berlinale
Ohlédnutí za 72. ročníkem Berlinale. Od vítězného filmu Alcarràs přes novinky rakouského režiséra Ulricha Seidla nebo Kanaďana Denise Côtého až po ukrajinsko-turecký snímek Klondike, válečnou…
ANALOG/DIGITÁL: Nezámerný Kulešovov efekt
Kulešovov efekt vzniká známym montážnym experimentom, v ktorom je prvý záber spájaný s rôznymi nadväzujúcimi zábermi, každý raz tvoriac iný výsledný dojem. Sovietsky filmový režisér…
ANALOG/DIGITÁL: Trhliny v českém filmovém dědictví
Před pár lety představil Národní filmový archiv pásmo digitalizovaných filmů Jana Kříženeckého – nejprve pouze v rámci komentovaných kino projekcí, později na digitálních nosičích a nyní…
Videoeseje hledají svůj český hlas
Herectví Toma Cruise. Filmové festivaly v online podobě, vztah trailerů a filmů. Díla velkých jmen světové kinematografie jako Michael Haneke a Andrej Tarkovskij v době youtouberingu…
Hrdina: Farhádího návrat k počátkům
Diváci po zhlédnutí posledních snímků Asghara Farhádího mohli nabýt dojmu, že se tvůrcova invence málem vyčerpala. Po jeho vrcholných dílech O Elly (Darbáre-je Elly, 2009) a Rozchod Nádera a…
DESKTOP: Můžu to vidět znova?
Každá hodina, každá minuta a každá vteřina sledování utváří nový pohled na dané audiovizuální dílo. Vytváříme si stále nové a nové asociace, které navršujeme na již získané vnímaní daného…
Myši patří do nebe
Dětské knihy nezřídka situují svá vyprávění do zvířecí říše, kde její antropomorfizovaní hrdinové zažívají četná dobrodružství. Malému čtenáři je při tom představena řada povahových typů i…
DESKTOP: Fantastic Trailer
Audiovizuální esej Fantastic Trailer se zabývá vztahem mezi trailery a filmy, především na příkladu upoutávky na Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (r. David Yates, 2018). Trailer na…
Nejlepší filmy roku 2021
V anketě časopisu Film a doba o nejlepší film roku 2021 zvítězil Smolný pich aneb Pitomý porno (r. Radu Jude), následovaný snímky Annette (r. Leos Carax), Drive My Car (r. Rjúsuke Hamaguči),…
Nejlepší filmy 2021
1. Smolný pich aneb Pitomý porno (r. Radu Jude) 2. Annette (r. Leos Carax) 3. Drive My Car (r. Rjúsuke Hamaguči) Memoria (r. Apichatpong Weerasethakul) 5. Maminka (r. Céline Sciamma)…
V úžasu nad opulencí
Audiovizuální esej V úžasu nad opulencí (In Awe of Opulence) vychází z formální a tematické duality filmu Sofie Coppolové Marie Antoinetta (2006). Snímek důmyslně pracuje s mísícími se…
Svatá hříšnice
Exploatační kinematografie je svět sám o sobě, který se vyznačuje až překvapivě svébytnou strukturou. Laika, jenž by tento druh filmů mohl šmahem odsoudit jako pokleslou zábavu, bez rozdílu…
Hayao Miyazaki a jeho cesty do fantazie
Můj soused Totoro, jeden z nejslavnějších filmů japonského režiséra a animátora Hayao Miyazakiho, přichází do českých kin. Hostem podcastu je u této příležitosti Barbora Kaplánková,…
Studie Toma Cruise
Nejatraktivnější muž devadesátých let, bůh akčního filmu či bůh herectví? Magnetická osobnost Toma Cruise budí vášnivé diskuse napříč internetovým prostorem o hranicích jeho hereckého projevu.…
Tchajwanský komerční film má fascinující historii. Rozhovor s Chrisem Berrym
Filmový historik Chris Berry, působící na londýnské King’s College, se zaměřuje na dějiny východoasijských kinematografií. Je mimo jiné zakladatelem projektu Taiwan’s Lost Commercial Cinema,…