Fórum
Profil: Manoj Night Shyamalan
In media res. Ďábel (Devil, r. John Erick Dowdle, 2010). Propagace. Plakáty pracují s ústředním konceptem omezeného prostoru výtahu a satanskou symbolikou, čímž komunikují žánr hororu. Text…
Italský horor mezi populárním žánrem a intelektuální podívanou
Suspiria Daria Argenta a Lucy Guadagnina Pro současnou hollywoodskou produkci jsou příznačné remaky starších a známých filmů. Již od šedesátých let tu vznikají rovněž remaky či nové verze…
„Prolínání mediálních artefaktů, vzpomínek a časových rovin“: anachronismus ve tvorbě Magdaleny Kašparové
„Vzpomínky se někdy na čas vytratí jako slova, ale úplně zmizet přece nemůžou. Jenže co to vlastně jsou, ty vzpomínky. Něco jako sny. Člověk o nich může vyprávět, ale co jsou ve skutečnosti,…
Obrazy vzdorující země: Valentyn Vasjanovyč o Ukrajině
Spolu s režisérem Miroslavem Slabošpytským bychom jej mohli nazvat hlavní postavou přerodu ukrajinského filmu, protože snímkem Kmen (Plemja, 2014), na kterém se Valentyn Vasjanovyč podílel…
Plagiátorství jednoho YouTubera ukazuje, kde mohou mít úspěch texty z filmových studií
V prosinci loňského roku vydal britský YouTuber Harry Brewis na svém kanálu hbomberguy video Plagiarism and You(Tube), v němž se věnuje tématu plagiátorství na této platformě. Ve videu…
Mann-ovize a mann-o-dramata
Tokyo Vice a televize „Oh, dear dad. Can you see me now? I am myself. Like you somehow. I’ll ride the wave. Where it takes me. Iʼll hold the pain.“ Release od Pearl Jam zní v Tokyo Vice…
MILF in film: camp ve Stiflerově mámě, která umně stárne
Filmová série Prci, prci, prcičky (American Pie, r. Paul Weitz, Chris Weitz, 1999) představuje kultovní fenomén, který byl zprvu spojený hlavně s generací X a tehdy nastupujícími…
Lidské fetiše Ulricha Seidla
„Everybody makes his own hell for himself.“[1] Rakouský tvůrce, kterého netřeba představovat, čelil policejnímu vyšetřování kvůli průběhu natáčení snímku Sparta. Ti, již od příběhu o…
„Právě v nečistotě, v lógru věcí, přežívá Kdysi.“
Fenomenologie filmu Babij Jar. Kontext Film se již nespokojuje tím, že by pro nás uchovával objekt zabalený do jeho okamžiku jako hmyz z dávných dob uchovaný v jantaru, nýbrž vymaňuje…
Skleněné panenky na stropech kafkovské Prahy. Populární žánry v tvorbě Alda Lada
Populární žánry italské kinematografie využili někteří režiséři zejména v období šedesátých a sedmdesátých let jako nástroj ke skrytému rozvíjení témat, prvků i stylistických postupů…