Johnny Depp byl vedením Warnes Bros. požádán, aby opustil filmovou sérii Fantastická zvířata. Na svůj Instagram začátkem listopadu napsal, že přání studia respektuje a postavu Grindelwalda již dále hrát nebude. Vše se odehrálo pár dní poté, co americký herec prohrál soud s bulvárním deníkem Sun. Ten ho v reakci na domácí násilí, kterého se měl dopustit své bývalé manželce Amber Heardové, označil spojením „wife-beater“.
Podle soudce byla většina vznesených obvinění prokázána. Depp nicméně dál trvá na své nevině a proti verdiktu se hodlá odvolat. Přes zvěsti o konci kariéry nebyly jeho další filmové role podle posledních dostupných informací odvoláním z Fantastických zvířat nijak ohroženy.
Když tuto zprávu na svém Facebooku publikoval fanouškovský filmový web Moviezone, spustila se pod příspěvkem živá debata. Vzhledem k zaměření webu nepřekvapivě převažovaly názory mužů. Nejvíce lajků posbíral komentář, podle kterého by Deppova přítomnost fantasy sérii komerčně poškodila maximálně v USA. Jinde je to lidem prý jedno. Jakkoliv vzorek, který se sešel pod příspěvkem nelze považovat za nijak reprezentativní, domnělé lhostejnosti vůči domácímu násilí mimo Spojené státy bohužel dává za pravdu.
Depp dle rozhořčených diskutujících nedoplatil na to, že byl agresivní, nýbrž na fakt, že je bohatý a slavný bílý heterosexuál s vlastním názorem. Dřívější časy byly lepší, protože se něco takového neřešilo (což pochopitelně není pravda, herci byli z filmů odvoláváni odnepaměti a jejich mediální image vždy spoluutvářelo to, jak se chovali v osobním životě).
Fyzická a psychická agrese, které se měl herec opakovaně dopouštět, je diskutujícími označována za soukromou záležitost. Osobní život by se údajně neměl slučovat s profesní kariérou. Násilí je zlehčováno výroky typu „no jo, tak občas fláknul tý krávě“.
Deppovu vinu nikdo nepřipouští, protože prý chybí důkazy. Jakkoli přinejmenším britský soud potvrdil, že svou manželku bil. Skutečnost, že chybí důkazy i pro to, že si Heardová všechno vymyslela, komentátoři v potaz neberou. I tak ji ve výrocích nasáklých hrdým sexismem označují vulgarismy začínajícími na „k“ a píšou, že jí jde jenom o peníze. Ve sporu s deníkem Sun přitom Heardová angažována nebyla a nemohla z něj nijak profitovat.
Ostentativní ignorování faktů, misogynie a vršení argumentačních faulů k internetovým diskuzím bohužel patří. Když nicméně ke všemu uvedenému dochází v rámci komunity filmových fanoušků, člověk si zřetelněji uvědomuje, jak významnou roli v této zaslepenosti hraje touha po „hollywoodsky“ přehledných narativech.
Stejně laděné komentáře si bylo možné přečíst pod článkem na samotném Moviezone. Když tam jeden z diskutujících ostatní vyzval, aby se na kauzu zkusili podívat z obou úhlů a vzali v potaz Deppovo násilnické chování v minulosti, sklidil převážně negativní reakce (palce dolů). Příběh bez zřetelně rozlišitelného dobra a zla, kterým toxický vztah Deppa a Heardové zřejmě byl, není v online sféře žádoucí. Zvlášť v době pandemie, jež mnohé uvrhla do existenční či jiné nejistoty, se poptávka po podobných příbězích, které složitou realitu nebezpečně zplošťují, zdá být mimořádně silná.