V poslední době vzniklo v Číně několik znamenitých debutů, které však unikly pozornosti tuzemských festivalů a distributorů. Nezbývá, než se po nich poohlédnout na zahraničních VOD platformách nebo DVD nosičích.
Na MUBI je ke zhlédnutí loňský vítěz rotterdamského festivalu The Cloud in Her Room režisérky Zheng Lu Xinyuan. Hlavní hrdinka se vrací po studiích do rodného města. Zabydluje se v bytě po rodičích, kteří se rozvedli a vedou své vlastní, separátní životy. Prochází městem, navazuje několik přátelství, pokouší se o trvalejší vztah. Přesto se nedokáže vymanit z pocitu osamění a letargie, který ji přemáhá. Filmem prostupuje zvláštní, posmutnělá atmosféra. Většina scén se odehrává za deště, nebo v noci na periferii, v barech a tanečních klubech. Odosobněné interiéry a betonové kulisy přispívají k dojmu odlidštěnosti. Černobílý, neokázalý (až na několik zbytečně poetizujících záběrů) film je vyváženým portrétem generace současných dvacátníků, kteří – ač profesně a materiálně zajištění – hledají pevný bod ve svých životech.
Pouze ve francouzské DVD edici je dostupný film Dwelling in the Fuchun Mountains. Režisér Gu Xiaogang v něm částečně zobrazil své vzpomínky na dospívání ve východočínské provincii Če-ťiang, které zakomponoval do fiktivního příběhu jedné rozvětvené roviny. Vizuálním leitmotivem filmu je řeka protékající krajinou a městem. Vyprávění v pozvolném rytmu spojuje fragmenty rodinné historie a širšího společenského života. Před diváky nenápadně vyvstává monumentální obraz, v němž se prolíná minulost se současností, náboženské tradice s moderností, město s okolní úchvatnou přírodou. To celé je vyjádřeno výtvarným stylem, odkazujícím ke stejnojmennému klasickému dílu malíře Chuang Kung-wanga ze 14. století. Režisér v dlouhých panorámatech zachycuje postavy na pozadí majestátní krajiny, která lidskému konání dodává určitý přesah a řád. Snímek byl uveden v canneském Týdnu kritiky, kde získal Zlatou kameru za nejlepší debut.
Ze vzpomínek na dětství vychází ve svém filmu Mama také režisérka Li Dongmei. Hlavní hrdinka vyrůstá v horské vesnici se svou maminkou, sestrami a prarodiči. Otec odešel do vzdáleného města vydělat peníze, aby uživil početnou rodinu. Dny jsou prostoupeny všední rutinou, kterou přeruší až tragická událost. Režisérka dokáže pomocí velmi úsporných prostředků (distancovaná kamera, jednoduchý střih, minimum dialogů, neherci) vystihnout tíhu a složitost života, kterým musí dospívající hrdinka náhle čelit. Mama měla premiéru na festivalu v Benátkách v sekci Giornate degli autori a dnes je k vidění na MUBI.
Zcela jiné vyprávění a styl zvolila pro svůj debut Three Adventures of Brooke Yuan Qing. Snímek svým názvem, poetikou a obsazením (Pascal Greggory v hlavní mužské roli) odkazuje k filmům režisérčina oblíbence Érica Rohmera. Vyprávění se skládá ze tří verzí jednoho příběhu o mladé ženě, která tráví léto na dovolené v Malajsii. Epizody jsou mezi sebou propojeny drobnými motivy, zároveň však každá z nich tvoří samostatný, uzavřený celek. Režisérka pracovala s promyšleným scénářem, nicméně během natáčení nechala hercům značnou volnost. Tím do filmu vnesla potřebnou spontaneitu a nenucenost. Kamera snímá autentické prostředí s jeho ostrým světlem, kontrasty a sytými barvami. Film je tak – podobně jako Rohmerovy snímky – pevně ukotven v realitě a zároveň působí svým estetickým dojmem. Three Adventures of Brooke byly rovněž premiérovány na Giornate degli autori a nyní jsou dostupné on-line na americkém MUBI.