Festival Jeden svět až do 6. června zpřístupní svou online videotéku. Ke zhlédnutí v ní bude přes 100 filmů, které vyvolávají skličující vědomí nepoměru mezi tím, kolik zásadních problémů dnešní svět řeší a tím, jak málo s nimi jedinec zmůže. Na druhé straně člověku pomáhají uvědomit si, jak absurdně velkou důležitost dennodenně přikládá pomíjivým osobním a lokálním záležitostem. Takže nejen chmury, ale i větší nadhled.
Z letošní nabídky si určitě zaslouží pozornost těchto šest titulů:
Jestli jste ochotni věřit, že izraelsko-palestinský konflikt je komplikovanější než jak jej prezentují mainstreamová česká média, podívejte se na Ještě jeden skok. Observační portrét několika mladých Palestinců, kteří doufají, že se jim díky parkouru podaří dostat sebe i své rodiny pryč z bombardovaného území.
U filmů Madse Brüggera obvykle celou dobu váháte, zda stejně jako jejich aktéři nejste oběťmi rafinovaného trollingu režiséra. V Krtkovi se dánskému milovníkovi spletitých špionážních zápletek podařilo zpunktovat pololegální nákup zbraní od KLDR, což je jen začátek kuriózního příběhu plného překvapení, jaký by nevymyslel ani Sacha Baron Cohen s týmem scenáristů.
Nervydrásající novinářský thriller Pomalu vykrvácet ukazuje na příkladu Filipín, jak můžou soustavné útoky vrcholných vládních představitelů na nezávislá, vůči režimu kritická média vést nejen k verbální agresi a ztrátě veškeré důvěry v novináře, ale v krajním případě až k pokusům o jejich fyzickou likvidaci.
Pohrdání demokratickými principy a neschopnost udržet si moc férovými prostředky jsou s děsivou přímočarostí demonstrovány taky v politické dramatu o zimbabwských prezidentských volbách Prezident. Přes víc než dvouhodinovou stopáž je to film napínavý od nadějeplného začátku až do frustrujícího konce.
Prezidenta si ideálně pusťte v dvojprogramu s nizozemským dokumentem Přestaňte nás točit, který se zamýšlí nad nesouladem mezi tím, jak obyvatelé Konga vnímají sami sebe a jak je na základě stereotypních představ o Africe zobrazují západní neziskovky, fotografové a filmaři.
Až budete mít po všech uvedených filmech (správný) pocit, že svět je v plamenech a neexistuje šance na jeho uhašení, oddychněte si u Naší generace Z. Zástup odborníků a odbornic vám v ní vysvětlí, že nastupující generace sice bude zotročena Tik Tokem a dalšími komunikačními platformami, ale pravděpodobně jí nebudou složit jen k šíření konspiračních teorií, nenávistných komentářů a kočičích memů, ale také ke smysluplné environmentální, politické a genderové osvětě.