Tipy z programu jihlavského festivalu
24. ročník jihlavského festivalu dokumentárních filmů se uskuteční od 27. 10. online a je prodloužený do 8. listopadu. Vybírám 7 filmů napříč programem festivalu od legend světového dokumentu po nováčky.
Radnice (City Hall)
Komplexní (čtyřapůlhodinový) observační snímek legendárního amerického režiséra portrétuje Boston. Od mítinků nad rozpočtem režisér přechází k popelářům a asfaltérům, veřejnému prostoru budov, silnic a soch. „Chceme věci veřejné zanechat v lepším stavu, než v jakém se nám dostaly do rukou,“ říká hlavní postava filmu, demokratický starosta Martin J. Walsh. Hlavní otázka Radnice zní: Jak se dělá demokracie? Jak se usiluje o zlepšení kvality života? Snímek je nadějeplným dokumentaristickým masterplánem odpovídajícím složitosti řízení šestisettisícového města na východní pobřeží Spojených států USA.
(Více o filmu v textu z benátského festivalu pro Deník N. https://denikn.cz/441360/seriovi-vrazi-valka-a-mestske-planovani-tri-celebrity-dokumentarniho-filmu-na-festivalu-v-benatkach/)
Bohemia docta
Wisemanova Radnice ale není nejdelším filmem digitální Ji.hlavy. Především proto, že samostatná sekce připomíná osmdesátiny Karla Vachka. Obsahuje také jeden z nejlepších českých porevolučních snímků – Bohemia docta aneb Labyrint světa a lusthauz srdce (Božská komedie). Pokud u domácích obrazovek budete mít klid a soustředění na tak dlouhá díla, určitě je nevynechejte.
Jan Jedlička: Stopy krajiny
Portrétní film představuje málo známou postavu současného výtvarného umění, Jana Jedličku, který žije v Toskánsku. Jeho životní rytmus a tvůrčí, fotografické i malířské snahy skvěle splynuly s krajinou Maremmy. Ta je zdrojem jeho barev, protože z přírodních zdrojů vyrábí své vlastní barvy, i tvarových a kompozičních řešení. Film Petra Záruby, který se na jeho vidění světa dokázal výborně naladit, byl příjemným překvapením už na festivalu Visions du Réel.
Epicentro
Hubert Saupera výlet na Kubu. Esej ze země uzurpátorské španělsko-americké koloniální historie a castrovské utopické vize. A možná také turistické hrozby dneška. Rakouský dokumentarista natáčel s obyvateli Havany včetně dětí. Esej Epicentro se snaží vykreslit jejich boj o vnitřní i národní svobodu. Snímek zvítězil na festivalu Sundance.
Alchymická pec
„Chtěli jsme vytvořit formálně nezávislý film, který nebude kopírovat Švankmajerův rukopis. Stejně jako v alchymii jsme vycházeli ze tří navzájem propojených principů. Konkrétně šlo o Jana Švankmajera, Jaromíra Kallistu a Evu Švankmajerovou. Velmi důležitým prvkem byla i surrealistická skupina, Švankmajerova druhá rodina,“ říká Adam Oľha, na jehož Alchymická pec jsem mimořádně zvědavý. https://www.youtube.com/watch?v=yqAZy0FfCj8
Lydia Lunch – The War Is Never Over
V programové sekci Zkouška sirén je kromě jiných snímků dynamický portrét rockerky Lydie Lunch, propojující její osobní, politická i hudební témata. (Víc o něm je i na oficiálních stránkách filmu https://www.lydialunchmovie.com/)
Lotyšští kojoti
V sekci Mezi moři (mapující tvorbu z velmi široce pojaté střední a východní Evropy) mezi ostatními tematicky vystupuje snímek Ivarse Zviedrise převaděče, uprchlíky a represivní složky na bažinaté lotyšsko-ruské hranici.
Akreditace a informace o festivalu najdete tady: https://www.ji-hlava.cz/