V prosinci loňského roku vydal britský YouTuber Harry Brewis na svém kanálu hbomberguy video Plagiarism and You(Tube), v němž se věnuje tématu plagiátorství na této platformě. Ve videu kritizuje zejména několik úspěšných tvůrců, kteří ve větším rozsahu vydávali cizí práci za svou vlastní. Mezi těmito případy nejprominetněji figuruje kanadský YouTuber James Somerton. Brewis ve své kritice poukazuje na 26 Somertonových videí, v nichž došlo k rozsáhlému plagiátorství. V jednom z těchto videí například Somerton opsal bezmála 10 000 slov z přibližně 18 zdrojů, jejichž využití přiznal nejasně či vůbec. V jiném přibližně 45 minut předčítal knihu Seana P. Griffina Tinker Belles and Evil Queens (2000), jejíž slova vydával za vlastní.
Jeho případ není pozoruhodný jen díky své okázalosti, ale také po přihlédnutí ke zdrojům, jejichž práci si přivlastňoval. Na svém kanálu se věnoval LGBTQ+ tématice v populární kultuře, zejména ve filmu. Texty, které opisoval, tak mnohdy vytvořili lidé z publicistického či akademického prostředí oboru filmových studií a souvisejících polí. Jeho plagiátorství a způsob, kterým se ho dopouštěl, poukazují na nevýhodnou situaci, v níž se v současnosti autoři v těchto oblastech nacházejí. Zároveň však poodhalují jejich schopnost oslovit veřejnost a ilustrují roli platforem ve směrování (filmové) publicistiky.
V Somertonově smělosti při přivlastňování cizích myšlenek panuje jistá hierarchie. Proslavenější zdroje jako Notes on ‘Camp’ (1964) od Susan Sontag či dokument 4% filmová tajemství (r. Rob Epstein, Jeffrey Friedman, 1996) označoval jako citované, nebo k tomu (v případě Tinker Belles and Evil Queens) byl přinucen diváky, kteří jeho plagiátorství zaznamenali. Pokud se ovšem jednalo o méně známé autory, opisoval v lepším případě s nejasnou zmínkou jejich jména a bez odkazu na přesný zdroj; v horším případě si jejich myšlenky plně přivlastnil.
Somerton při plagiátorství těchto prací využíval skutečnosti, že se jejich autoři vyskytují mimo veřejné povědomí, ale kromě toho také těžil z jejich materiálně nevýhodné pozice. V době stupňující se prekarizace práce v publicistice se pro autory stává obtížným uživit se svým povoláním; vedení sporů o autorská práva pro jednotlivce nepřichází v úvahu. Publicisté či akademici pracující na volné noze se navíc zpravidla nemohou spolehnout na stabilitu zaměstnání či podporu větší organizace. Somerton tak může ve svém videu přejímat například obsah eseje Colina Arasona Revealing the Hellbound Heart of Clive Barker’s Hellraiser (2014) s vědomím, že magazín Offscreen, v němž byl text publikován, nabízí za příspěvek výplatu v maximální výši 100 kanadských dolarů, a nehrozí tak, že by autorovi odcizení jeho práce stálo za jakýkoliv spor.
Somertonův případ však nepodtrhuje pouze nevýhodnost práce ve filmové publicistice, ale také její potenciální budoucí směřování. Lze těžko očekávat, že publikace odborně laděného obsahu rozkročeného mezi poli filmových a gender studies by mohla být schopná oslovit širší obecenstvo, nicméně Somertonovi se to do značné míry podařilo. Na svém kanálu nashromáždil přes 300 tisíc odběratelů a jeho videa konzistentně dosahovala stovek tisíc zhlédnutí. Proces „nichifikace“, který platformy jako YouTube posilují svými algoritmickými systémy doporučování obsahu, umožňuje i zdánlivě okrajovým tématům najít své obecenstvo. Díky Somertonovi – který svá videa mnohdy stavěl z nezměněných textů zmíněných akademických disciplín – vychází najevo, do jaké míry jsou i tyto oblasti ovlivněny platformizací publicistiky.
Plagiátorství bylo v případě tohoto YouTubera náhle a dramaticky přerušeno. Brewisovo video dosáhlo neočekávaného výrazného úspěchu, Somerton brzy poté vymazal veškerý obsah svého kanálu a stáhl se z veřejného prostoru. Lze však očekávat, že jeho místo vyplní další; Brewis poznamenává, že například díky schopnosti generativních AI přepisovat text se plagiátorství stává jen snazším a dostupnějším. Somertonův případ ukazuje, že díky možnosti zisku, kterou přivlastňování cizích myšlenek nabízí, může být platformizace některých oblastí publicistiky prakticky nevyhnutelná.