V rámci 24. ročníku přehlídky francouzské filmové tvorby bude jako každý rok uveden výběr předpremiérových titulů, které následně zavítají do kinodistribuce. Letos půjde například o černobílou mileniálskou vztahovku Jacquese Audiarda Paříž, 13. obvod. Podle deníku Le Parisien jde o hypnotizující portrét města a generace. Film, který před pár měsící soutěžil v Cannes, je inspirován komiksovými povídkami amerického autora Adriana Tominea. Audiard tentokrát oproti většině svých předchozích filmů upřednostnil ženskou perspektivu. Na scénáři se ostatně podílely Léa Mysius a Céline Sciamma, které mají ke sledovaným dvacátníkům a třicátníkům i věkově blíž než brzy sedmdesátiletý veterán francouzského filmu. Paralelně s festivalem film díky společnosti Aerofilms vstoupí do distribuce.
Společnost Film Europe již pár let pravidelně kupuje Arnauda Desplechina. Nevynechala ani jeho adaptaci knihy Philipa Rotha, která vyšla v češtině pod názvem Klam. Komorní dialogický film, který měl rovněž premiéru v Cannes, byl ovšem distributorem překřtěn na Podvod. Protagonistou autofikčního vyprávění je slavný americký spisovatel Philip, který se svou milenkou v jednoduše zařízeném ateliéru vede dlouhé hovory o lásce, sexu, literatuře a smyslu bytí. Když ovšem část rozhovorů zaslechne spisovatelova manželka, dochází ke zlomu. Fanoušky animace pak z předpremiér zřejmě potěší film Přes hranici, realizovaný pracnou technikou malování na sklo v české koprodukci. Drama sourozenců na útěku by měla v Praze osobně uvést režisérka Florence Miailhe. Na festivalu v Annecy film obdržel uznání poroty. Uváděna bude verze v originálním znění i s českým dabingem.
Letošní retrospektivní sekce je věnována tvorbě řecko-francouzského filmaře Costy Gavrase. Filmy Doznání a Dospělí v místnosti festival uvedl již v minulosti. Divákům dobře známá bude zřejmě i dramatizace atentátu na řeckého politika Grigorise Lambrakise Z, která inspirovala dokurealistické thrillery Williama Friedkina, Olivera Stonea, Paula Greengrasse nebo Stevena Soderbergha. Tyto tituly doplní Gavrasův méně známý debut, spletitý krimithriller Zločin v expresu, vrcholící strhující automobolovou honičkou, a filmařův druhý snímek Muž navíc, akčně laděné vyprávění o členech francouzského odboje. Mezi klasiku spadá také trojice filmů vzdávající poctu Jeanu-Paulu Belmondovi (Bláznivý petříček, Opice v zimě, Muž z Ria) a tragická polyamorická love story Françoise Truffauta Jules a Jim, od jejíž premiéry letos uplynulo 60 let.
Cinefily zřejmě nejvíc osloví sekce sponzorovaná stanicí TV5Monde, uvádějící filmy, které do tuzemských kin zřejmě již nezavítají. Výběr zahrnuje především novinku Bruna Dumonta France. Redakce Cahiers du Cinéma je z nesmlouvavého satirického portrétu jedné novinářky a francouzského mediálního systému nadšena. Ostatně jako ze všech Dumontových filmů. Velmi pozitivní kritika ovšem vyšla také v konkurenčním Positifu nebo ve večerníku Le Monde, podle kterého nabídl Dumont Lée Seydoux její nejlepší roli. Výborně jsou francouzskými publicisty hodnoceny i Milostné historky od Emmanuela Moureta, uvedené již na festivalu v Karlových Varech. Recenzenti píší o nádherném, hravém i bolestivém „rohmerovském“ vztahovém dramatu, které vystihuje mnohé rozpory partnerských vztahů. Oceňují také herecké výkony a eliptické vyprávění ve flashbacích.