Beatrix (r. Milena Czernovsky, Lilith Kraxner)
Minimalistický rakouský film, který může připomenout tvorbu Chantal Akerman, sleduje ve výmluvných statických kompozicích mladou ženu trávící léto v jinak prázdném domě. Kouká na televizi, prostírá stůl, zalévá květiny, večeří s přáteli… Přestože se o protagonistce vykonávající ty nejvšednější činnosti nedozvíme skoro žádné konkrétní informace, díky intimitě a syrové opravdovosti záběrů jsme do jejího světa vtahováni stále hlouběji.
Bratrství (r. Francesco Montagner)
Vítězný film letošního Locarna, jehož autorem je student dokumentu na FAMU Francesco Montagner. Několikaletá etnografická observace života tří bosenských bratrů, kteří si po uvěznění jejich otce musejí najít vlastní cestu k dospělosti, je zároveň archetypálním příběhem o bratrství, maskulinitě, překonávání výzev a hledání otcovských vzorů. Pokud se vám líbí filmy Alice Rohrwacher, zřejmě nebudete mít problém naladit se také na Bratrství.
Film z balkónu (r. Paweł Łoziński)
Paweł Łoziński se jednoho dne rozhodl, že bude oslovovat a natáčet náhodné kolemjdoucí, kteří se objeví pod jeho balkónem na jedné z varšavských ulic. Díky upřímnému zájmu a empatickým otázkám získal nové přátele, vytvořil kolektivní portrét dnešního Polska a hlavně zjistil, kolik fascinujících lidských příběhů každý den bez povšimnutí míjíme. Film jako výzva k dialogu, který má přes jednoduchý koncept velkou výpovědní hodnotou.
Gig ekonomika na vzestupu (r. Shannon Walsh)
Čím dál naléhavější problematika prekarizované práce pohledem lidí, kteří s ní mají osobní zkušenost. Často na nich závisí chod celé infrastruktury a když dojde třeba na pandemii, nacházejí se v první linii mezi těmi nejzranitelnějšími, přesto jsou pro velkou část společnosti neviditelní a pro zaměstnavatele postradatelní. Informativní dokument podává znepokojivé svědectví o víceúrovňové dehumanizaci práce v 21. století.
Kráva (r. Andrea Arnold)
Jestliže prasečí melodrama Gunda připomínalo výtvarně vycizelované filmy Bély Tarra, Kráva od Andrey Arnold sice také nabízí pár lyrických momentů, ale jinak čerpá hlavně z neučesané poetiky britských sociálních dramat. Velmi tělesný, brutální, ale ne samoúčelně šokující dokument během delšího časového úseku zaznamenává, čím vším si za život projde dojnice na mléčné farmě, od které se očekává stejná produktivita jako od dobře fungujícího stroje.
Milý tati (r. Diana Cam Van Nguyen)
Film koncipovaný jako autoterapeutický dopis, v němž se protagonistka snaží vypsat ze svých složitých pocitů, a zároveň obnovit přerušený dialog s otcem. Nápaditá třináctiminutová koláž, zručně propojující postupy hrané, animované a dokumentární kinematografie, připomíná tok myšlenek, někdy dravější, jindy klidnější, ale nikdy neutichající, což zesiluje naléhavost autorčiny snahy překonat emocionální a komunikační bariéry.
Síla (r. Martin Mareček)
Filmový kritik, genderman, stalker. Pět let vznikající časosběrná observace se dotýká motivu hledání mužské identity a snahy najít rovnováhu mezi feministickými názory a výkonnostní logikou nepřetržitého růstu, jejím ústředním tématem je ale destruktivní touha po úspěchu, pozornosti a výjimečnosti a s tím související umění sebeprezentace a self-brandingu. Spíše než o portrét konkrétního člověka jde o filmařsky suverénní úvahu nad tím, zda svůj význam někdy nepotvrzujeme dost nezdravými, nás i druhé zraňujícími prostředky.
Summer of Soul (r. Ahmir Thompson)
Dvě hodiny vynikající hudby a dosud nepoužitých záběrů z akce, která byla pro Afroameričany významnější než paralelně probíhající přistání člověka na Měsíci. Jedno nezapomenutelné vystoupení střídá druhé a do toho zaznívá spousta poutavých informací o černošské kultuře a identitě. Díky dynamickému střihu, spojujícímu do strhujících montážních sekvencí různé hlasy, zvuky a obrazy, je zužitkována každá minuta dvouhodinové stopáže.
Všechno vidět, všude (r. Theo Anthony)
Myšlenkově hutný, audiovizuálně hypnotizující esejistický (meta)film, jehož autor se spolu s různými filozofy zamýšlí nad dějinami i přítomností vztahu mezi technologiemi a subjektivitou, sledováním a soukromím, pohledem a mocí, kontrolou sebe a kontrolou druhých. Doporučuji obzvlášť čtenářům a čtenářkám Virilia a Foucaulta.
Databázi všech filmů z letošního programu jihlavského festivalu najdete zde.